Няколко прости стъпки за подготовка
Снимка: Guliver / iStock
Наближава времето децата да се върнат в училище. И заедно с радостта от купуването на нови тетрадки, обувки, чанта, в душата на хлапетата се прокрадва притеснение и страх. Защото това е ново начало – ще влязат в нова среда, ще се срещнат с нови хора.
Как да помогнем да се преодолее стреса?
Аз бях неуверено плахо дете и дори сега като възрастна се тревожа прекомерно за всичко. Щастлива съм, че успях да си създам защитни механизми, които ми помагат да преодолея това чувство.
Ако обаче детето не ги е овладяло, за него ще е трудно и тревогата може да прерасне в разрушително чувство.
Затова смятам, че родителите трябва да помогнат на хлапетата и да ги въоръжат с подходящи средства, за да превъзмогнат тревогата. Според експерти, най-важното е родителите да осъзнаят, че връщането в клас носи на детето не само положителни емоции, но и несигурност. И неговите страхове са реални.
За много родители това е изненада, защото са убедени, че децата са гъвкави, устойчиви (да, те наистина са такива) и приспособими, когато попаднат в нови ситуации – и са по-адаптивни от нас като възрастни. Случаят обаче е различен. Детето може да е също така тревожно и притеснено от новата ситуация като нас, и когато ние му обясним, че сме на ясно със страховете му, това е първата крачка към помощта, от която то има нужда.
И другото, което ще улесни прехода, е да започнете от рано и по малко да въвеждате правилата, които ще важат и за училище – две-три седмици преди първия звънец, да нагласите постепенно режима му за по-рано лягане вечер и рано ставане, закуска и обяд във фиксиран час... Нека детето си подготвя дрехите, които ще облече сутринта, още от предната вечер, да е наясно каква закуска ще сложи в кутията. Това е част от подготвителния процес.
Този график ще намали психологичния натиск, когато учебната година наистина започне.
Придържането към обичайния режим (дори следването на маршрута до училище и чакането на автобуса), дава на детето увереност и чувство, че владее ситуацията. Това е нещо като предварителен тренинг за справяне, преди училището да е започнало. И то повишава също увереността на детето, че всичко ще е наред.
Ако ще смени училището, ако се местите в нов квартал и то е тревожно за приятелите, потърсете във фейсбук и в социалните мрежи дали няма да откриете познати.
Може също така да потърсите някои семейства и да се запознаете, още преди началото на училището. Нека децата се видят, да поиграят заедно и да се сприятелят.
Според експерти, познатите лица правят прехода към тръгване на училище по-плавен и лек. Така че, не се колебайте, възползвайте се от улеснението, което създават социалните мрежи, за да подготвите детето.
Ако има възможност, посетете училището преди началото на учебните занятия и се срещнете с учителите. Когато родителите са в класната стая заедно с бъдещите учители, детето става по-спокойно. На повечето места това е възможно. Това ще е от полза, особено, ако то е по-чувствително и напрегнато.
Говорете с детето за неговите страхове и тревоги. И му позволете само да се справи с тях. Нека пробва да открие нови приятели, да помоли учителите за помощ, да говори с приятели пред блока и със стари приятели. Това ще му даде увереност, самочувствие и независимост.
И накрая: Помислете как вашата тревожност се проектира върху детето. Когато моят син тръгна на детска градина, два месеца в къщи беше ад. Той беше безкрайно изнервен, а ние не разбирахме какво точно се случва. Тогава приятели помогнаха като ми напомниха за моята нервност, която най-вероятно е „заразна“. И бяха прави.
Ние често забавяме, че нашите деца усещат много точно нашите тревоги и попиват вълненията ни. Така че бъдете сигурни, че са наясно колко силно ние сме развълнувани от тяхното тръгване на училище.
Lori Ennis, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари